olfaktorie bottanicum

𝗖𝘆𝗸𝗹 𝘇𝗮𝗽𝗮𝗰𝗵𝘆 𝗻𝗮𝘁𝘂𝗿𝗮𝗹𝗻𝗲 𝘄 𝘀𝘇𝘁𝘂𝗰𝗲 - 𝘆𝗹𝗮𝗻𝗴-𝘆𝗹𝗮𝗻𝗴

16 stycznia 2023
𝗖𝘆𝗸𝗹 𝘇𝗮𝗽𝗮𝗰𝗵𝘆 𝗻𝗮𝘁𝘂𝗿𝗮𝗹𝗻𝗲 𝘄 𝘀𝘇𝘁𝘂𝗰𝗲 - 𝘆𝗹𝗮𝗻𝗴-𝘆𝗹𝗮𝗻𝗴
 
Dzisiaj zanurzymy się w świecie egzotycznego kwiatu zwanego ylang-ylang, którego zapach jest jednym najbardziej pożądanych w perfumiarstwie. Pamiętam swój pierwszy raz, kiedy powąchałam olejek eteryczny ylang-ylang, byłam rozczarowana, tyle się o nim mówi i pisze, jest niezbędnym materiałem w palecie perfumiarza a zapach był… no cóż, tani i mydlany, wcale nie szczególny o pożądliwości już nie wspomnę. W dalszej części dowiecie się dlaczego pierwszy raz perfumiarza z ylang-ylang może być porażką.
 
 
Ylang-ylang znany jest pod wieloma nazwami w zależności od kraju.
 
𝗡𝗮𝘇𝘆𝘄𝗮𝗻𝘆 𝗷𝗲𝘀𝘁 “𝗷𝗮𝘀́𝗺𝗶𝗻𝗲𝗺 𝗯𝗶𝗲𝗱𝗮𝗸𝗼́𝘄” ponieważ można go wyczuć w górnych nutach.
 
Jego najpopularniejsza nazwa wywodzi się z języka filipińskiego gdzie mówi się na blado żółte kwiaty o zapachu relaksującym z właściwościami afrodyzjakalnymi álang- álang co oznacza “kwiat kwiatów”. Samo słowo ylang-ylang wywodzi się z języka tagalskiego gdzie słowo “ilang” znaczy dzikość, dzicz, co może nawiązywać do zwisających kwiatów, które tańczą na wietrze.
 
Jest również powiązany z terminem “ilang-ilan” oznaczającym słowo rzadki.
 
 
Jestem zaskoczona ponieważ kwiaty ylang-ylang nie goszczą często w malarstwie, tym bardziej jestem zmobilizowana do jeszcze wnikliwszych poszukiwań śladów w sztuce, szczególnie w ich rodzimych stronach.
 
Kwiaty ylang-ylang od wieków noszą kobiety we włosach by ich zapach przyciagał kochanków, łączą je z kwiatami jaśminu. Na Filipinach rozrzuca się żółte kwiaty na łożu nowożeńców oraz wkłada do szaf by aromatyzowały ubrania.
 
 
Od wieków wyspiarze z Samoa wykorzystują aromat kwiatów ylang-ylang w swoich domach by złagodzić stres oraz wzniecić porządanie w alkowie.
 
Kwiaty ylang-ylang na Filipinach są symbolem zmysłowości oraz boskiej kobiecości.
 
Girlandami z kwiatów ylang-ylang, jaśminu, liśćmi pandanusa i champaca przyozdabia się obrazy religijne oraz wykorzystuje je w licznych obrzędach i ceremoniach.
 
𝗬𝗹𝗮𝗻𝗴-𝘆𝗹𝗮𝗻𝗴 𝘄 𝗽𝗲𝗿𝗳𝘂𝗺𝗮𝗰𝗵
 
Drzewo cananga odorata, na którym rosą pachnące kwiaty ylang-ylang nazywa się drzewem perfum.
 
Często spotykam się z opinią, że zapach ylang-ylang jest nieznośny i okropny co jest prawdą, kiepskiej jakości olejek eteryczny nie robi dobrego wrażenia. Podczas pracy z materiałami ylang-ylang (są również dostępne absoluty) należy dbać o swój nos, wdychany w dużych ilościach i zbyt długo będzie powodem bólu głowy oraz mdłości, materiały ylang-ylang mają właściwości narkotyczne.
 
Jako ciekawostka w najbardziej znanym klasyku w świecie perfum CHANEL N°5 ylang-ylang odegrał kluczową rolę, zrównoważył przedawkowanie aldehydów.
 
 
Olejki eteryczne z kwiatów ylang-ylang są wyjątkowe w świecie materiałów dla perumiarzy ponieważ większość kwiatów jest zbyt delikatna by poddać je destylacji i zapach wydobywa się poprzez użycie rozpuszczalników, powstają konkrety a później absoluty, natomiast kwiaty ylang-ylang dobrze poddają się destylacji uwalniając pachnące olejki eteryczne.
 
𝗝𝗲𝘀𝘁 𝗸𝗶𝗹𝗸𝗮 𝗸𝗹𝗮𝘀 𝗼𝗹𝗲𝗷𝗸𝗼́𝘄 𝗲𝘁𝗲𝗿𝘆𝗰𝘇𝗻𝘆𝗰𝗵 𝘇 𝘆𝗹𝗮𝗻𝗴-𝘆𝗹𝗮𝗻𝗴.
 
- 𝗣𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝗮 𝗜 najbardziej ceniona w świecie perfumiarzy 𝗸𝗹𝗮𝘀𝗮 𝘁𝗼 𝗲𝘅𝘀𝘁𝗿𝗮- zapach jest lekki i miękki o kwiatowo balsamicznym charakterze.
- 𝗗𝗿𝘂𝗴𝗮 𝗜𝗜 𝗶 𝘁𝗿𝘇𝗲𝗰𝗶𝗮 𝗜𝗜𝗜 𝗳𝗿𝗮𝗸𝗰𝗷𝗮 𝘁𝗼 𝗰𝗼𝗺𝗽𝗹𝗶𝘁 - również wykorzystuje się z tych frakcji olejki eteryczne w perumiarstwie, ale tutaj mogą być różne niespodzianki i nie zawsze olejki są takiej jakości jakiej byśmy się spodziewali co wprawione nosy wyczują.
 
Pozostałe frakcje destylacji są przeznaczone dla przemysłu kosmetycznego, detergentów i mydeł.
 
O jakości olejków eterycznych z ylang-ylang świadczy również okres, w którym jest destylowany, ylang-ylang I exstra jest destylowany tylko w okresie od marca do maja.
 
Rzymskie cyfry oznaczają klasę olejku eterycznego oraz z której destylacji pochodzi.
 
W olejkach eterycznych z ylang-ylang gorszej jakości mogą zawierać nuty kamfory a zapach będzie przypominał mdły lakier do paznokci lub kiepskiej jakości mydło.
 
 
Materiały z ylang-ylang wykorzystuje się to komponowania bursztynowych kreacji tworząc wyrafinowaną i bogatą nutę serca, jest ważnym materiałem tworzącym aromaty białych kwiatów.
 
Rdzenni ludzie od wieków wykorzystują kwiaty do celów leczniczych oraz kosmetycznych, do dzisiaj mieszają kwiaty z olejem kokosowym by chronić włosy przed kontaktem z morską wodą.
 
W epoce wiktoriańskiej ylang-ylang był składnikiem 𝗼𝗹𝗲𝗷𝗸𝘂 𝗺𝗮𝗰𝗮𝘀𝘀𝗮𝗿 na bazie oleju kokosowego, była to pomada dbająca o zdrowy i lśniący wygląd włosów, obecnie wykorzystuje się go w aromaterapii.
 
Ylang-ylang jest szeroko stosowany w magii oraz kadzidłach, nazywany jest eliksirem spokoju i namiętności, jego właściwości aromaterapeutyczne również są bardzo doceniane, ponieważ wspomaga powrót ze stanów depresyjnych odprężając ciało i umysł. W świecie aromaterapeutów ylang-ylang jest znanym antydepresantem zastosowany w dyfuzorze sprzyja zasypianiu.
Możesz wykorzystać suszone kwiaty ylang-ylang w kadzidłach, które wniosą spokój i harmonię do Twojego otoczenia (szukaj herbart z kwiatów ylang-ylang).
 
Doświadczanie zapachu kadzideł jest inne niż olejków eterycznych ponieważ podczas ich spalania wiele górnych nut, które wyczujemy w olejkach eterycznych w dymie zanika przez co zapach jest mocniejszy i bardziej wyrazisty.
 
Zapach kadzideł z ylang-ylang pomoże zharmonizować energię żeńską i męską, jako, że zbliżają się Walentynki zachęcam do stworzenia namiętnych kadzideł, w których nie powinno zabraknąć mirry oraz kadzidłowca.
 
Olejek eteryczny z ylang-ylang stosowany jest szeroko w Ajurwedzie, ma działanie chłodzące i nawilżające, jego rolą jest podniesienie na duchu tych, których przygniatają trudne sytuacje życiowe, uwalnia gromadzony gniew i napięcie, pobudza również sferę erotyczną, która z jakiś przyczyn może być zamrożona.
 
Olejki eteryczne z ylang-ylang grają dużą rolę w moich mieszankach do pracy na Pachnących Kręgach Kobiet bottanicum gdzie pracujemy z czakrami, jest szczególny przy drugiej czakrze oraz przy czakrze gardła, stworzyłam wyjątkową kompozycję dla czakry korony gdzie ylang-ylang extra nadaje niezwykłości lotosowi, to dwa potężnie pachnące materiały połączone z kilkoma innymi czyni zapach ukoronowaniem podróży szczególnie w sferze zmysłowej.
 
Jeżeli stosujecie olejek eteryczny ylang-ylang w dyfuzorze a w otoczeniu macie psa lub kota zwrócicie szczególną uwagę jak zwierzęta na niego reagują, zauważono, że aromat ylang-ylang jest szkodliwy dla zwierząt domowych.
 
 
A jakie są Wasze doświadczenia z olejkami eterycznymi oraz zapachami ylang-ylang, lubicie je czy nie, do czego stosujecie?
𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝘆 - indonezyjska kobieta z kwiatmi ylang-ylang, obraz pobrany z internetu gdzie nie podbano autora
𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗱𝗿𝘂𝗴𝗶 pochodzi z mitologi z wysp pacyfiku.
𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝘁𝗿𝘇𝗲𝗰𝗶 namalował Paul Jacoulet UneBelle de Palaos.
𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗰𝘇𝘄𝗮𝗿𝘁𝘆 jest autorstwa An Jisup dla Vogue Girl z Koreii.
𝗢𝗯𝗿𝗮𝘇 𝗽𝗶𝗮̨𝘁𝘆 jest etykietą dawnej wody kolońskiej Journaling-Cards-Ylang-Ylang ilustratora Raphaela Kirchnera - jeśli ktoś się interesuje starymi etykietami oraz reklamami z perfumami warto przyjrzeć się bliżej pracom Raphaela.
𝗜𝗹𝘂𝘀𝘁𝗿𝗮𝗰𝗷𝗮 𝘀𝘇𝗼́𝘀𝘁𝗮 jest autorstwa Sirina Thada - przeczytajcie piękne opowiadanie gdzie pojawia się zapach kwiatów ylang-ylang
opracowała Monika Opieka

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum