olfaktorie bottanicum

𝟰. 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗻́ 𝗞𝗌𝗯𝗶𝗲𝘁 𝘄 𝗯𝗌𝘁𝘁𝗮𝗻𝗶𝗰𝘂𝗺 𝗞𝗹𝗲𝗌𝗜𝗮𝘁𝗿𝗮

04 marca 2022
𝟰. 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗻́ 𝗞𝗌𝗯𝗶𝗲𝘁 𝘄 𝗯𝗌𝘁𝘁𝗮𝗻𝗶𝗰𝘂𝗺 𝗞𝗹𝗲𝗌𝗜𝗮𝘁𝗿𝗮
 
Niejednokrotnie wspominałam na bottanicum oraz pachnących spotkaniach o Kleopatrze, jej historia jest barwna i bardzo ciekawa. Kleopatra była znana ze swojej władzy oraz kochania pachnideł, których przez całe swoje ÅŒycie sobie nie szczędziła.
 
𝗠𝗻𝗶𝗲𝗷 𝘇𝗻𝗮𝗻𝘆𝗺 𝗳𝗮𝗞𝘁𝗲𝗺 𝗺𝗌𝘇̇𝗲 𝗯𝘆𝗰́ 𝗶𝘇̇ 𝗞𝗹𝗲𝗌𝗜𝗮𝘁𝗿𝗮 𝗯𝘆ł𝗮 𝗮𝗹𝗰𝗵𝗲𝗺𝗶𝗰𝘇𝗞𝗮̚, 𝗻𝗮𝘂𝗞𝗌𝘄𝗰𝘇𝘆𝗻𝗶𝗮̚ 𝗌𝗿𝗮𝘇 𝗹𝗲𝗞𝗮𝗿𝗞𝗮̚, 𝗻𝗮𝘂𝗞𝗶 𝗜𝗌𝗯𝗶𝗲𝗿𝗮ł𝗮 𝘂 𝗠𝗮𝗿𝗶𝗶 𝗭̇𝘆𝗱𝗌́𝘄𝗞𝗶.
𝗣𝗿𝘇𝗲𝘁𝗿𝘄𝗮ł𝘆 𝘁𝗿𝘇𝘆 𝘁𝗲𝗞𝘀𝘁𝘆 𝘄𝘀𝗞𝗮𝘇𝘂𝗷𝗮̚𝗰𝗲 𝗻𝗮 𝘁𝗌 𝗶𝘇̇ 𝗞𝗹𝗲𝗌𝗜𝗮𝘁𝗿𝗮 𝗯𝘆ł𝗮 𝗮𝗹𝗰𝗵𝗲𝗺𝗶𝗰𝘇𝗞𝗮̚. Jednym z nich jest “𝗖𝗵𝗿𝘆𝘀𝗌𝗜𝗲𝗶𝗮 𝗌𝗳 𝗖𝗹𝗲𝗌𝗜𝗮𝘁𝗿𝗮”, który zawiera nakreślone przez Kleopatrę diagramy i symbole pokazujące jej twórczy geniusz.
 
Kleopatra eksperymentowała z praktyczną alchemią, 𝗜𝗿𝗮𝘄𝗱𝗌𝗜𝗌𝗱𝗌𝗯𝗻𝗶𝗲 𝗯𝘆ł𝗮 𝗷𝗲𝗱𝗻𝗮̚ 𝘇 𝗰𝘇𝘁𝗲𝗿𝗲𝗰𝗵 𝗞𝗌𝗯𝗶𝗲𝗰𝘆𝗰𝗵 𝗮𝗹𝗰𝗵𝗲𝗺𝗶𝗰𝘇𝗲𝗞, 𝗞𝘁𝗌́𝗿𝗲 𝗜𝗌𝘁𝗿𝗮𝗳𝗶ł𝘆 𝘀𝘁𝘄𝗌𝗿𝘇𝘆𝗰́ 𝗞𝗮𝗺𝗶𝗲𝗻́ 𝗮𝗹𝗰𝗵𝗲𝗺𝗶𝗰𝘇𝗻𝘆.
 
Niektórzy badacze uwaÅŒają Kleopatrę za wynalazczynię alembika.
 
 
Alchemicy wierzyli w 𝗶𝗱𝗲𝗲̚ 𝗵𝗌𝗺𝘂𝗻𝗞𝘂𝗹𝘂𝘀𝗮, która polegała na wykorzystaniu ludzkich płynów ustrojowych, które mieszano z gliną lub ziemią. Niektórzy alchemicy za czasów Kleopatry uwaÅŒali, ÅŒe homunkulusy potrzebują kobiecego łona by rosnąć, dÄ…ÅŒyli by ono się tam nie znajdowało co umoÅŒliwiłoby im posiadanie specjalnych mocy nie zanieszczonych kobietami. Kleopatra studiowała tę teorię i się z nią nie zgadzała, uwaÅŒała ją za błędną co jest dowodem na myślowe wyprzedzenie czasów, w których ÅŒyła.
 
Jako ciekawostka Kleopatra wykorzystywała swój makijaÅŒ oraz perfumy do realizacji zamierzonych celów politycznych oraz pokazanie swojej władzy.
 
MakijaÅŒ za czasów staroÅŒytnych miał funkcje zdrowotne jak to wspomniałam w pierwszym poście, lecz z drugiej strony był bardzo toksyczny. Zielony malachit, którym przyozdobiała powieki Kleopatra pochodził z miedzi a czarny kohl był z ołowiu, mieszane to było z kaczym tłuszczem, który wcierany w skórę po jakimś czasie skutkował powaÅŒnymi schorzeniami.
 
 
Od zawsze męŌczyźni mieli zastrzeÅŒenia co do noszenia makijaÅŒu oraz perfum przez kobiety (korci mnie bardzo napisanie artykułu jak męŌczyźni na przestrzeni wieków postrzegali piękno kobiet i jak nakazywali by się ubierały, zachowywały oraz malowały, w czasach nowoÅŒytnych kobiety zajmujące się alchemią oraz wytwarzaniem pachnideł trafiały na stos). 𝗝𝘂𝘇̇ 𝗊𝗲𝗻𝗲𝗞𝗮 𝗜𝗌𝗎𝗮𝗿𝗱𝘇𝗮ł 𝗞𝗌𝗯𝗶𝗲𝘁𝗮𝗺𝗶, 𝗞𝘁𝗌́𝗿𝗲 𝗻𝗌𝘀𝗶ł𝘆 𝗺𝗮𝗞𝗶𝗷𝗮𝘇̇ 𝗌𝗿𝗮𝘇 𝘀𝘁𝗌𝘀𝗌𝘄𝗮ł𝘆 𝗜𝗮𝗰𝗵𝗻𝗶𝗱ł𝗮, 𝘂𝘄𝗮𝘇̇𝗮ł 𝘁𝗌 𝘇𝗮 𝘂𝗜𝗮𝗱𝗲𝗞 𝗺𝗌𝗿𝗮𝗹𝗻𝗌𝘀́𝗰𝗶.
 
𝗢𝘄𝗶𝗱𝗶𝘂𝘀𝘇 był piewcą myśli iÅŒ kobiety owszem mogą stosować makijaÅŒ, lecz gdy był on tylko i wyłącznie naturalny i subtelny.
Monika 

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum