olfaktorie bottanicum

Aromatyczne świece

15 grudnia 2020
Świece towarzyszą ludziom od tysięcy lat, symbolizują światło w ciemnościach życia, oświetlają ducha prawdy, ich blask to również symbol oczyszczania, zapalone w czasie śmierci rozświetlają przejście do innego świata.
 
Świece były palone i nadal są podczas obrzędów religijnych i duchowych, w chwili smutku i radości, podczas uroczystości świeckich, urodzin, wesel, kolacji.
 
Jedną z najbardziej charakterystycznych palonych świec jest żydowska menora, symbolizuje tworzenie świata w 7 dni, każdy dzień jest reprezentowany przez światło. W religii katolickiej, kiedy chrzci się małe dziecko towarzyszy mu świeca, symbolizuje ona rozpalenie wiary, która ma być pielęgnowana i podsycana niczym płomień przez resztę życia.
 
Świece są wykorzystywane również w rytuałach szamańskich oraz w świecie ezoteryki.
 
 
Coraz więcej osób wprowadza świece do swoich domów, bo świeca niesie za sobą magię, spokój, przytulność i coraz częściej zapach.
Mam mnóstwo świec w swoim otoczeniu, uwielbiam je, kupuję, testuję i od pięciu miesięcy tworzę własne.
 
Podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami, zapach w świecach tworzy się najczęściej z prostych akordów i tę technikę polecam najbardziej, jest ekonomiczna i się sprawdza. Owszem są wypuszczane na rynek świece perfumowane, które pachną obłędnie lecz są diabelnie drogie, często ich cena zaczyna się od 150 zł, nie dziwię się temu, ponieważ wytworzenie dobrego zapachu wymaga dużej ilości pracy oraz materiałów.
 
Swoje świece wytwarzam z produktów naturalnych, używam wosku pszczelego oraz sojowego połączonego z olejkami eterycznymi, co jest trudne, olejki eteryczne słabną podczas spalania, aby zrobić dobry zapach należy ich sporo dodać, jest też duża grupa zapachów, które kompletnie się nie sprawdzają, rzemieślnicza świeca w porównaniu z drogeryjną jest droga, aby naprawdę dobrze skomponować zapach wymaga on wielu prób i doświadczeń.
 
Tworzenie zapachu do świecy różni się od tworzenia perfum, tutaj nie rządzi zasada trójkąta, zapach podczas spalania jest na takim samym poziomie, skupia się na górze i środku, gdzie góra powinna być dobrze podkręcona, dosycona, dobrze się skupić na nutach głowy, raczej nie stosuje się bazy przy komponowaniu zapachu do świec.
 
Dobrze też jest wiedzieć iż tak naprawdę najlepszym medium zapachowym w świecach jest parafina, lecz przez sporo ludzi jest już ona niepożądana. Robiłam kilka prób na parafinie i wosku sojowym w tych samych proporcjach i faktycznie w parafinie zapach jest mocniejszy i wyraźniejszy, wosk sojowy tłumi, jest cięższy i toporniejszy, muszę bardziej podbijać zapach, szczególnie nuty głowy, najczęściej je podwajam.
 
 
Każdy wosk ma swoje właściwości, ważnym jest dostosowanie odpowiedniego knota, dobiera się go odpowiednio do wybranego naczynia, ponieważ jego średnica wytwarza odpowiednią ilość ciepła.
Ja ostatnio bardzo polubiłam się z knotami drewnianymi, uwielbiam jak skwierczą podczas spalania, lecz nie ze wszystkich materiałami zapachowymi dobrze współgrają.
 
 
Uniwersalna zasada tworzenia zapachu do świecy jest taka iż używa się od 2% do maksymalnie 10% materiału zapachowego, zwykle jest to ok. 5%, jeżeli przesadzi się z ilością będzie problem z woskiem (może zbyt zmięknąć) i jego słabym spalaniem.
 
Nie stosuje się żywic, są one zbyt lepkie i nie sprawdzają się w świecach, zatykają knoty oraz przygnębiają zapach, olejku eterycznego z goździka można użyć, ale z mojego doświadczenia wynika, że naprawdę w bardzo małej dawce, w ogóle dobrze jest unikać olejków eterycznych w których jest eugenol, powoduje on sadzę na knocie, cytrusy też nie są najlepsze, powodują dymienie z knota oraz nieprzyjemnie pachną, wyjątkiem jest bergamotka.
 
Dobrze się sprawdzają w świecach sojowych olejki eteryczne takie jak: paczula, trawa cytrynowa, trochę wanilii, umiejętnie użyta pomarańcza, eukaliptus, lawenda, geranium, wetiwer, róża, litsea cubeba, kminek, davana, kolendra, tymianek, olibanum, drzewo herbaciane i wiele innych.
 
Dla osób mniej skrajnych ekologicznie dużo łatwiejszym i często efektywniejszym sposobem na wytworzenie bajecznie pachnącej świecy, która jest dobrze skomponowana jest dodanie wysokiej klasy olejków zapachowych oraz dla bardziej wykwintnych dodanie aldehydów.
Od siebie jeszcze raz polecam Wam tworzyć akordy i ich zapach stosować w świecach.
Monika 

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum