olfaktorie bottanicum

Cykl o żywicach 4

15 października 2021
4.
Cykl o żywicach - żywica z kory brzozy, smoła brzozowa
 
Białe i smukłe stoją w lasach, parkach i w domowych ogrodach. Brzoza brodawkowata to bardzo popularne drzewo w naszej części Europy, ma sporo właściwości leczniczych oraz kosmetycznych, możecie poczytać o tym tutaj: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=110223208099202&id=104660265322163
 
Brzoza jest arystokratką pośród drzew, zauważcie, zawsze ma smukłą linię
 
Brzoza lubi zadomowić się na suchych glebach, była jednym z pierwszych drzew, które zadrzewiały po epoce lodowcowej puste obszary.
Nazywano ją w językach słowiańskich “birhha” co znaczyło “być jasnym, błyszczeć”.
 
Z kory brzozy można uzyskać w bardzo prosty sposób żywicę, tak zwaną smołę brzozową, która w swoim składzie ma jej sporo. By kora brzozy ujawniła swoją moc i podzieliła się bardzo wyrazistym zapachem, należy ją podgrzać w wysokiej temperaturze, kora przemienia się w czarną ciecz nazywaną smołą. Gęsta, smolista substancja zawiera w sobie sporo popiołu z kory co nadaje jej bardzo mocnego i wyrazistego aspektu zapachowego dymu oraz skóry.
 
Zapach smoły brzozowej jest znany i ceniony od XII wieku. W ówczesnym czasie w Grasse, ale również w Rosji i innych częściach Europy były bardzo popularne garbarnie skór, same skóry posiadały nieprzyjemny i ostry zapach, który raził szlachtę.
Handlarze chcąc złagodzić nieprzyjemne aromaty skór zaczęli je impregnować smołą brzozową, którą często łączyli ze styraksem, ambrą i innymi zapachami. W Rosji powstał popularny i nadzwyczaj wyrazisty do XX wieku zapach rosyjskiej skóry, który w swoim składzie miał smołę z brzozy.
 
Jak narodził się zapach rosyjskiej skóry? dokładnie nie wiadomo…
 
Podejrzewa się iż Kozacy będąc na rosyjskich stepach zauważyli iż pocierając skórzane buty o korę brzóz stają się odporne na wodę. Unowocześnili swój sposób czynienia butów wodoodpornymi, stworzyli technikę opalania, skóry suszono po czym macerowano w garbarniach razem z korą brzozy, ekskrementami oraz ziołami, na końcu powlekano skóry smołą brzozową co czyniło je bardzo trwałymi, tak narodził się zapach rosyjskiej skóry, który był bardzo modny w perfumiarstwie.
 
Należy wiedzieć iż obecnie w perfumiarstwie smoła brzozowa jest zakazana, używa się rektyfikowanego olejku eterycznego, będę o tym pisała więcej na grupie bottanicum przylądek naturalnych zapachów.
 
Na grupie będę również się dzieliła za jakiś czas jak wykorzystywać w kompozycjach perfumiarskich żywice wymienione w cyklu na bottanicum
 
Zapomniany już zapach rosyjskiej skóry będzie można powąchać na moich spotkaniach zapachowych
Kojarzycie zapach smoły brzozowej?
Monika 

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum