olfaktorie bottanicum

Cykl o żywicach 6

27 października 2021
6.
Cykl o żywicach - żywica modrzewiowa – terpentyna wenecka
 
Dzisiaj przedstawiam żywicę modrzewiową
 
Wierzono kiedyś iż w modrzewiach przebywają dusze ludzi, którzy odeszli nagle, niespodziewanie, najczęściej wskutek gniewu bożego. Efektem tego jest straszenie żywych cudacznymi językami, najczęściej w jesienne i wietrzne dni, kiedy z modrzewia sypią się brązowe igły.
Południowi Słowianie wieszali kawałki kory z modrzewi na szyjach dzieci by odpędzić złe moce.
 
Modrzewie należą do grupy drzew iglastych i jako jedyne na zimę tracą igły stając się całkowicie nagimi.
 
Aromatyczna żywica, która nazywana jest również terpentyną wenecką od wieków służyła ludziom do leczenia różnych schorzeń skórnych, robiono z niej wiele lekarstw. Używano jej jako paliwa do lamp i płynów do balsamowania.
 
Terpentyna wenecka nazywana jest również balsamem modrzewiowym, jest bardzo lepka i gęsta, produkuje się ją z oczyszczonej żywicy modrzewia.
 
Żywica modrzewiowa pachnie intensywnie, żywicznie z nutami ziołowymi, jej zapach znam od dzieciństwa, terpentyna wenecka do dzisiaj jest w malarskiej pracowni mojej mamy i już zawsze będzie mi się kojarzyła z olejnymi obrazami.
 
Za słowami Steffena Arctandera terpentyna modrzewiowa używana była w Europie zamiast balsamu kanadyjskiego w tanich perfumach.
Praktycznie nie spotkałam się by była ona używana w perfumiarstwie, warto ją poznać i łączyć w ciekawe akordy, o których za jakiś czas napiszę Wam na grupie bottanicum przylądek naturalnych zapachów.
 
Obecnie terpentyna wenecka jest używana w przemyśle do produkcji farb, klejów, porcelany i szkła.
Z modrzewiowej żywicy są dostępne cukierki często połączone z propolisem.
Monika 

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum