olfaktorie bottanicum

Dziady, obrządki zapachowe

30 października 2021
Dzisiaj w nocy będą Dziady, które są coraz bardziej wskrzeszane do życia zamiast zapożyczonego święta Halloween. Jest jeszcze jedno pogańskie święto, dokładnie celtyckie, które od kilku lat zaczyna się cieszyć popularnością, szczególnie w kręgach neopogańskich oraz w środowisku nowoczesnych czarownic i nie jest tożsame z Halloween jak to można wyczytać w internetach.
 
Dawniej życie naszych przodków toczyło się według koła, cyklu pór roku.
 
Nadszedł czas, kiedy plony zostały zebrane, ziemia zaorana, coraz mniej liści na drzewach, dni krótkie, chłód rankami i wieczorami zadomawia się na dobre. To czas symbolicznej ciemności i śmierci, by mogło odrodzić się za kilka miesięcy życie.
Samhain oznacza “koniec lata”, jest środkiem pomiędzy równonocą jesienną a przesileniem zimowym, jest końcem celtyckiego roku. Łączy dwa światy, śmierć i życie.
 
W nocy 31 października żegnano się z plonami, duchami i ze starym rokiem.
 
To czas by być przy sobie, zauważyć wszystko to co działo się na okręgu pór roku, to czas by pomyśleć o bliskich, którzy odeszli i oddać im cześć.
 
Wielką moc ma ogień i dym w świętach pogańskich, wierzono, że ma moc oczyszczającą oraz ochronną.
Poganie wierzyli, że w Samhain świat duchowy i fizyczny się łączył co pozwalało na kontakt żywych z umarłymi. Ludzi odwiedzali zmarli bliscy, ale też złośliwe duchy.
 
Święto Samhain jest pięknym czasem by wykorzystać wcześniej przygotowane i wysuszone kadzidła i zapalić je w celu oczyszczenia oraz wybranej intencji.
 
Nie musimy szukać daleko roślin, którymi możemy smużyć, nie jest nam do tego potrzebna biała szałwia ani palo santo, w naszej pogańskiej kulturze, tuż obok mamy własne aromatyczne, zdrowotne oraz duchowe rośliny i drzewa.
 
Świerk pospolity nazywany jest drzewem życia, jest również drzewem ochronnym, wystarczy zebrać jego gałązki ususzyć i już mamy słowiańskie kadzidło. Jodła balsamiczna chroni domostwa, sosna zaś oczyszcza i uzdrawia, ususzcie i połączcie z żywicami naszych rodzimych iglaków, możecie dodać nagietka, bylicy, pestek dyni, rozmarynu, lawendy, jarzębiny i wielu innych.
Monika Opieka

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum