olfaktorie bottanicum

Fotouczulające olejki eteryczne 

21 lipca 2022
Lato w pełni rozkwita, mijam codziennie pokrzywione jabłonie, jabłka powoli nabierają czerwieni, można już się nadziać na soczyste mirabelki pod stopami, które przejrzałe pachną winem, to dla mnie znak, że lato jest w pełnej dojrzałości.
 
Każdego roku zachwycam się starymi jabłoniami, to żywe obrazy sycące wzrok, piękno samo w sobie.
 
Spędzamy wiele godzin na słońcu a jako, że jesteśmy na profilu bottanicum gdzie prawię o zapachach naturalnych na pewno wielu z Was używa olejki eteryczne w różnych formach.
 
Na niektóre pachnące esencje w słoneczne dni należy uważać ponieważ są one fototoksyczne i fotouczulające, w kontakcie ze skórą mogą ją podrażnić a w skrajnych przypadkach poparzyć i tutaj moja mała uwaga, olejki eteryczne w wysokim stężeniu również te nie fototoksyczne mogą poparzyć skórę, dlatego ważne są stężenia w kompozycjach zapachowych, które mają kontakt ze skórą.
 
𝗡𝗼 𝗱𝗼𝗯𝗿𝘇𝗲, 𝗮𝗹𝗲 𝗼 𝗰𝗼 𝗰𝗵𝗼𝗱𝘇𝗶 𝘄 𝗳𝗼𝘁𝗼𝘁𝗼𝗸𝘀𝘆𝗰𝘇𝗻𝗼𝘀́𝗰𝗶 𝗼𝗹𝗲𝗷𝗸𝗼́𝘄 𝗲𝘁𝗲𝗿𝘆𝗰𝘇𝗻𝘆𝗰𝗵?
Fototoksyczność jest rodzajem reakcji, która powstaje w kontakcie ze światłem słonecznym.
Składniki chemiczne w niektórych olejkach eterycznych wiążą się z DNA skóry i dochodzi do reakcji ze światłem UV co w efekcie uszkadza tkankę i powoduje podrażnienie lub oparzenie, odpowiedzialne są za to tak zwane furokumaryny.
Najbardziej znane z fototoksyczności są olejki eteryczne z cytrusów, ale nie jest tak, że wszystkie mogą być powodem poparzeń, ważną kwestią jest w jaki sposób zostały pozyskane.
 
 
Olejki eteryczne destylowane parą wodną mają w swoim składzie mniej składników fototoksycznych natomiast olejki eteryczne wytłaczane lub tłoczone na zimno mają więcej w składzie fototoksycznych cząsteczek, lecz nie wszystkie olejki eteryczne z cytrusów tłoczone na zimno wywołują podrażnienia i na odwrót.
 
Należy wiedzieć, że kosmetyki, w których są zawarte olejki eteryczne podlegają normom unijnym IFRA i nie mogą przekroczyć wytyczonych stężeń, nie wspominam o perfumach, ponieważ ze świecą szukać perfum komercyjnych gdzie będą się znajdowały olejki eteryczne, a jeśli już tam będą to w znikomej ilości, perfumy również podlegają normom IFRA.
 
Jeżeli natomiast tworzysz samodzielnie perfumy, oliwki do masażu oraz kosmetyki, w których używasz olejków eterycznych dobrze wiedzieć jakie są normy oraz, które olejki eteryczne w kontakcie ze skórą w lecie mogą wywołać jej podrażnienia.
 
Jeżeli chodzisz na solarium również możesz być narażony/a na fotouczulenie olejkami eterycznymi, natomiast jeśli się posmarujesz dobrym kremem przeciwsłonecznym i twoja skóra zostanie zabezpieczona olejki eteryczne jej nie podrażnią.
 
Poniżej podaję olejki eteryczne, które mogą wywołać podrażnienia skóry w kontakcie z promieniami UV. Pamiętajcie, że olejki eteryczne w kosmetykach, które zmywamy oraz w aromaterapii nie są fotouczulające
 
Lista olejków eterycznych, które poniżej znajdziecie pochodzi z książki “Essential Oil Safety” Roberta Tisseranda i Rodneya Younga.
- Klementynka tłoczona na zimno
- cytryna tłoczona na zimno
- limonka tłoczona na zimno
- liść mandarynki tłoczony na zimno
- gorzka pomarańcza tłoczona na zimno
- limonka tłoczona na zimno
grejpfrut tłoczony na zimno.
 
𝗜𝗻𝗻𝗲 𝗼𝗹𝗲𝗷𝗸𝗶 𝗲𝘁𝗲𝗿𝘆𝗰𝘇𝗻𝗲 𝗺𝗼𝗴𝗮̨𝗰𝗲 𝗳𝗼𝘁𝗼𝘂𝗰𝘇𝘂𝗹𝗮𝗰́ 𝘁𝗼:
- Korzeń arcydzięgla
- opopanaks
- ruta
- aksamitka
- kminek
- liść selera
- liście lubczyka
- pasternak.
 
𝗕𝗲𝘇𝗽𝗶𝗲𝗰𝘇𝗻𝗲 𝗼𝗹𝗲𝗷𝗸𝗶 𝗲𝘁𝗲𝗿𝘆𝗰𝘇𝗻𝗲, 𝗸𝘁𝗼́𝗿𝗲 𝗻𝗶𝗲 𝘄𝘆𝘄𝗼ł𝘂𝗷𝗮̨ 𝗳𝗼𝘁𝗼𝘂𝗰𝘇𝘂𝗹𝗲𝗻𝗶𝗮 𝘁𝗼:
- Czerwona pomarańcza tłoczona na zimno lub destylowana parą wodną
- limonka destylowana parą
- mandarynka tłoczona na zimno lub destylowana parą wodną
- słodka pomarańcza tłoczona na zimno lub destylowana parą wodną
- tangelo tłoczony na zimno lub destylowany parą wodną
- yuzu tłoczony na zimno lub destylowany parą wodną
- petitgrain
- bergamotka destylowana parą oraz ta, która ma usunięty ze składu bergapten.
To nie jest pełna lista, wymieniłam najpopularniejsze olejki eteryczne.
Dobrą wiadomością jest to iż nadal możesz używać latem olejki eteryczne, które są określane fototoksycznymi, lecz rozsądnie i z umiarem w odpowiednich rozcieńczeniach.
 
Tutaj można przejrzeć normy IFRA https://ifrafragrance.org/.../ifra-standards-in-full...
Mam nadzieję, że entuzjaści olejków eterycznych nabrali wiedzy i możemy wyruszać bezpiecznie z różnymi miksturami z olejków eterycznych na wakacyjne wojaże
 
Autorem obrazu z cytrusami jest Натюрморт с фруктами. Ян Франс ван Сон (1658-1701)
Autorką obrazu z dziewczyną jest Bryce Cameron Liston
Monika

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum