olfaktorie bottanicum

Historyczne zawieruchy

21 października 2020
Czuję się dzisiaj zmieszana i pogubiona, postanowiłam zrobić specjalność z historii zapachów, ostatnie miesiące przemierzam przez opasłe tomy ksiąg, czuję, że na moment muszę odpocząć, dać głowie odetchnąć, zaczęłam odtwarzać starożytne formuły, wymaga to ode mnie sporego zaangażowania i zdobywania ciężko dostępnych materiałów, radość towarzyszy mi przy tym ogromna i ciekawość, ale dzisiaj czuję, że jestem pod ścianą.
 
Historia to trudny twór, czytam prace naukowe, starodawne księgi oraz śledzę współczesne opracowania i sama już nie wiem... jest ogrom sprzeczności i te sprzeczności idą z ust specjalistów, są sprzeczne informacje we współczesnych opracowaniach na temat antropologii zapachu oraz formułach, niby wszystko jest w internecie, ale widzę coraz więcej bzdur, które są powielane. Natknęłam się na takową przed chwilą w relacji z muzeum, które robiło warsztat ze starożytnych zapachów, niby szczegół a jednak, mówiono tam iż starożytni Rzymianie używali zapachów nałogowo, to tak w skrócie, z moich źródeł wynika że, Rzymianie raczej stronili od miłych zapachów, chodzi o mężczyzn, było to uważane za zniewieściałe. W „Historii Naturalnej” Pliniusz jasno podaje iż mężczyźni, którzy używali pachnideł nie byli traktowani poważnie, tyczyło się to również cesarza Nerona, który słyną nie tylko ze swojej tyranii, ale i uwielbienia do zapachów i perfumowania się, szczególnie upodobał sobie róże. Droga tryumfalnego powrotu Nerona z Grecji była usiana perfumami oraz ofiarami.
 
Pachnący cesarze byli źle widziani, uważano, że zapachami próbują zatuszować swoje niedoskonałości nie tylko fizyczne ale też charakteru.
Swetoniusz podaje w jednym ze swoich podań: „Cesarz rzymski Wespazjan odwołał misję wojskową, kiedy spotkał młodego mężczyznę oblanego perfumami dodając iż wolałby, aby śmierdział czosnkiem.”
 
Inaczej miało się to u starożytnych Egipcjan, którzy dbali o swoją higienę, jak ci bogaci tak i świeccy, natomiast w Europie było z higieną tragicznie.
 
No i należy zapach również rozgraniczyć na grupy religijne, inaczej go używali starożytni Żydzi oraz Chrześcijanie, jeżeli rozmawiamy o zapachu starożytności warto też ująć czy mówimy o perfumach dla ludzi czy o tuszowaniu zapachów w przestrzeniach publicznych oraz pomieszczeniach, a może o zapachach kierowanych do bogów, to jeszcze inny wątek
Monika

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum