olfaktorie bottanicum

Jak rośliny komunikują się ze sobą zapachem

14 sierpnia 2020
Uwielbiam śledzić wiadomości ze świata nauki na temat roślin. Dzisiaj na moją skrzynkę pocztową trafił bardzo ciekawy artykuł ze świata botaniki, a mianowicie naukowcy odkryli iż rośliny rozpoznają swoich krewnych, potrafią liczyć oraz podejmować decyzje, takie to doniesienia podał Uniwersytet w Padwie.
 
Według włoskich naukowców rośliny mimo, że nie mają organu mózgowego są w stanie pełnić funkcje poznawcze.
W serii badań opublikowanych przez Journal of Comparative Psychology, Nature- Scientific Reports and Psychological Bulletin & Reviews i przeprowadzonych doświadczeń przez ekspertów z Uniwersytetu w Padwie wykazują: „Są dowody na poparcie teorii, która mówi, że rośliny są zdolne na reagowanie w złożony sposób poprzez bodźce, komunikują się, zapamiętują oraz podejmują decyzje, a nawet liczą, dowody na to są coraz liczniejsze - mówi Umberto Castiello z Uniwersytetu w Padwie ”.
 
 
Zespół badał na Uniwersytecie „Muchołówkę Wenus”, jest to roślina która pożera owady, badania wskazują na to iż potrafi ona wyliczyć pokonane kroki swojej ofiary.
„Zauważyliśmy - mówi badacz - że roślina łapie zdobycz dopiero wtedy, gdy owad uruchomi ją dwukrotnie w ciągu maksymalnie 20 sekund, co sugeruje, że rośliny mogą zapamiętać pierwszy sygnał przez krótki czas”.
 
Zdaniem ekspertów roślina zapamiętuje kroki swojej ofiary, aby oszczędzić energię, a tym samym optymalizować swoje zasoby.
W innym eksperymencie kontynuuje Castiello – „wykazaliśmy, że kwitnące mimozy pamiętają upadek. Zrzucaliśmy rośliny z minimum 6 do maksymalnie 60 metrów wysokości, pod koniec eksperymentu mimozy nie wyginały już liści w odpowiedzi obronnej, zdały sobie sprawę, że upadek nie ma żadnych konsekwencji”.
 
Co dla mnie wydało się bardzo ciekawe, autor zwrócił uwagę, że reakcja jaką zaobserwował miesiąc później, była taka sama, świadczy to o nabyciu i wykorzystaniu pamięci trwałej.
 
 
„Krzewy – mówi Castiello – potrafią rozpoznawać swoich krewnych do tego stopnia iż sadząc je w pobliżu uwalniają chemikalia, aby odpędzić drapieżniki. Kiedy rośliny cierpią z braku wody, mogą dzielić się tą informacją z sąsiadami, wysyłając informację przez korzenie”. Eksperci dodają, że w ten sposób rośliny zaczynają oszczędzać wodę.
Świat wokół jest fascynujący i jeszcze dalej niepoznany, tym bardziej dostaję wypieków na tak ciekawe odkrycia
Monika 

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum