olfaktorie bottanicum

Jak się wspomóc, kiedy jest problem z węchem

01 kwietnia 2020
Już wiadomo, że Covid-19 może wywołać chwilową anosmię czyli utratę węchu, towarzyszy też temu utrata smaku, w związku z tym podzielę się z Wami ciekawostką właśnie z tej dziedziny.
 
Niestety jest pewna liczba osób, która cierpi na trwałą anosmię, jest to jedna z bardziej traumatycznych przypadłości, obecnie nie ma metody, aby przywrócić utracony węch, lecz pojawia się światełko w tunelu, naukowcy prowadzą badania, aby ten zmysł przywrócić tym, którzy go utracili.
 
 
Instytut Głuchoty i Innych Zaburzeń Komunikacyjnych w Ameryce Północnej prowadzi badania nad dosyć kontrowersyjną metodą, która ma pomóc w odzyskaniu węchu pacjentom. Lekarze stworzyli implant nosowy, który może pomóc odzyskać węch, medycy włożyli elektrody do jamy zatokowej 5 pacjentom, 3 z nich zaczęło odczuwać zapachy takie jak kwaśne, słodkie i owocowe.
 
Starożytne cywilizacje również miały swoje sposoby, aby pomóc ludziom, którzy utracili węch.
Łączyli oni produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego oraz rośliny z ceremonialną intencją, by odzyskać powonienie.
8000 tysięcy lat temu ludzie używali miodu oraz produktów pszczelich do leczenia anosmii.
 
 
W XXI w badacze z Kataru idąc za starożytnymi medykami badają miód pod kątem jego zdolności do leczenia zaburzeń węchu. Jest opisany przypadek w Journal of Otolaryngologii gdzie naukowcy z Weill Cornell Medical opisują jak za pomocą aplikacji donosowej naturalnego miodu pomogli 74 letniemu pacjentowi odzyskać węch, który utracił w wyniku ciężkiego urazu głowy.
Rok temu doświadczyłam utraty węchu wskutek chorych zatok na 3 miesiące, było to dla mnie trudne doświadczenie, miałam obawy czy go odzyskam, na szczęście wrócił i ma się dobrze, mogę komponować zapachy oraz doświadczać aromatów wokoło, tym bardziej to doceniam bo już wiem jak to jest nie czuć nic.
Monika

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum