olfaktorie bottanicum

Kastoreum

07 kwietnia 2022
Lubię krajobraz, w którym dają o sobie znać, pozostawiają po sobie wielkie, drzewne ołówki
 
Perfumiarstwo w swojej historii prócz piękna ma również czas wykorzystywania do kompozycji zapachowych materiałów pochodzących od zwierząt, które były torturowane, albo zabijane by je pozyskać, na szczęście obecnie jest już to zakazane.
 
Dzisiaj obchodzony jest Dzień Bobra, to sympatyczne zwierzę przez wiele setek lat było zabijane by uzyskać drogocenny surowiec zwany kastoreum do celów perfumiarskich oraz leczniczych.
 
Kastoreum jest bardzo intensywną wonią, jeżeli nie jest odpowiednio rozcieńczone pachnie odrażająco. Wydzielina ta znajduje się przy odbycie bobrów ma za zadanie impregnowanie sierści oraz służy do wyznaczania swojego terytorium.
 
By uzyskać drogocenne kastoreum bobry były zabijane, wydobywano z ich wnętrza woreczki rycynowe, które były wypełnione gęstą pastą, po czym były wędzone lub suszone na słońcu by dalej móc je przetworzyć odpowiednio do wybranego celu jak maceracja w alkoholu czy potraktowanie ich lotnymi rozpuszczalnikami by uzyskać absolut.
 
Na bobry polowano najczęściej zimą, w tym czasie łój był bardzo dobry jakościowo.
 
 
Kastoreum używano od starożytności, często było stosowane jako lek na bóle głowy, histerię, epilepsję, zbijano nim gorączkę oraz przepisywano na impotencję, Rzymianki tworzyły kadzidło z kastoreum a dym głęboko wdychały wierząc, że wywoła poronienie. Kastoreum miało dobrze wpływać na sen, pomagać przy uporczywych bólach uszu i zębów.
 
W czasach zarazy wierzono, że jest w stanie odepchnąć złe odory, był to lek na wszystko. Uważane było za potężny afrodyzjak, doceniano również jego walory w perfumiarstwie, nadawał skórzanych tonów oraz był dobrym utrwalaczem, w XX wieku kastoreum było w perfumiarstwie bardzo często wykorzystywane do komponowania zapachów bursztynowych, szyprowych, skórzanych oraz drzewnych.
Nazwa kastoreum pochodzi od łacińskiego słowa castratum, bobry nie mają penisa ani jąder co nazwano castor, gryzonie te mają organy schowane wewnątrz ciała a gruczoły znajdują się przy odbycie, samce i samice wydzielają łój nazywany kastoreum.
 
W czasach nowożytnych kastoreum było dodawane do niektórych słodyczy i papierosów.
Monika 

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum