olfaktorie bottanicum

Mirra i Kadzidło

06 stycznia 2022
Jakże dzisiaj nie wspomnieć na bottanicum o dwóch żywicach, które są znane od tysięcy lat, są nimi mirra i kadzidło.
 
Obie te żywice są bardzo cenione, zdrowotne i pożądane w perfumiarstwie, to arystokraci
 
Biorąc pod uwagę ich szlachetny rodowód można z ich udziałem skomponować cudowne zapachy perfum.
 
Kiedy spotykamy się na pachnących opowieściach praktycznie każdy kojarzy zapach kadzidła, zdecydowana większość zna ten aromat z kościoła i kojarzy mirrę oraz kadzidło ze świętem 3 Króli, kiedy zaczynam opowiadać historię kadzideł oraz ich szerokie zastosowanie i znaczenie historyczne, duchowe, perfumiarskie oraz lecznicze często widzę zdumienie na twarzach
 
Często również padają pytania gdzie szukać kadzidła, rzadziej o ich odmiany a odmian jest sporo.
 
Na forum “bottanicum przylądek naturalnych zapachów” sporo znajdziecie o żywicach oraz ich zastosowaniu w perfumiarstwie to doskonałe naturalne utrwalacze zapachu, mają wiele aspektów i potrafią ponieść zapach w różnych kierunkach, z ich udziałem można stworzyć wiele imponujących akordów.
 
Jeśli chcesz zacząć fascynującą podróż po świecie kadzidła poznaj jego odmiany oraz różnice w zapachu, zacznij od klasyki, pisząc słowo klasyka mam na myśli kadzidła i ich zapach, które doskonale kojarzymy i mamy w swojej pamięci zapachowej, to te których zapach w naszej kulturze poznaliśmy w kościele.
 
Do klasycznych kadzideł zalicza się 4 odmiany.
 
- Kadzidło Papyrifera Etiopia, które jest używane w większości kościołów na świecie, jego potoczna nazwa to Church Frankincense.
- Frankincense Sacra i Frankincense Carterii, można się spotkać iż oba te kadzidła są takie same, lecz poczujecie różnicę w zapachu.
- Carterii Somalia to kadzidło jest najpowszechniejsze, wywodzi się z Somalii gdzie są największe “lasy kadzideł” na świecie.
- Kadzidło Serrata Indie - jest najbardziej znane w Azji, używa się go szeroko w ajurwedzie oraz podczas ceremonii w całej Azji.
Jest jeszcze cała gama innych odmian, zaliczają się do nich:
- Frankincense Neglecta to miękka wyglądająca trochę jak smoła żywica, rośnie głównie w Kenii.
- Czarne kadzidła Neglecta i Rivae - różnie je to od pozostałych kadzideł iż są w kolorze czarnym.
- Kadzidło Dalzielii, która ma niesamowity zapach idący w kierunku kamfory i mięty.
- Kadziło Hojarki, która występuje w kolorze czerwonym, srebrnym oraz zielonym, jest uwielbiana i szeroko stosowana w kulturach arabskich.
 
Sami widzicie jest co odkrywać i wąchać, a to nie wszystkie odmiany kadzideł, są drzewa kadzidłowe, które wytwarzają więcej niż jedną żywicę.
 
Będziemy o kadzidle dużo rozmawiać na pachnących spotkaniach bottanicum, będzie również sporo wąchania
 
Lubię olejki eteryczne z kadzideł, lecz jestem zdecydowanie zwolenniczką kupowania dobrych gatunkowo żywic w całości by później je odpowiednio przetworzyć. Nie jest powszechnie wiadomo iż olejki eteryczne z kadzideł zawierają tylko niewielką część terapeutycznych związków, większość związków leczniczych jest odrzucana po destylacji jako odpad. O leczniczych zastosowaniach kadzidła i mirry już za kilka dni napiszę na Zaplątanych w Zioła, gdzie Was serdecznie zapraszam, rozszerzę ten temat.
 
Mirra wywodzi się z arabskiego słowa murr oznaczającego gorycz, jest bardzo ceniona za gorzkie i ziemiste nuty zapachowe.
Mirra podobnie jak kadzidło ma wiele odmian. Mirra to kobieca energia natomiast kadzidło męska, posiada wiele zastosowań leczniczych o bardzo dobrych efektach (będzie na Zaplątanych w Zioła o tym) oraz duchowych.
 
Odmian mirry jest ponad 200, nie do końca wiadomo jakie konkretnie gatunki były wymieniane w biblii, na pewno było ich kilka, najprawdopodobniej jedna z nich to mirra Commiphora Abyssinica.
 
Mirra jest czerwoną żywicą pochodząco z drzew, krzewów Commiphora o kolczastych gałęziach. Zapach mirry jest najstarszymi perfumami jakie poznawał świat i nadal jest szeroko stosowany w perfumiarstwie. Ceni się ją za balsamiczny, ciepły zapach o korzennych aspektach. Zapach mirry może iść w kierunku bardziej gorzkim lub słodkim w zależności z jakiego pochodzi regionu.
 
Zajrzyjcie dzisiaj również na forum bottanicum przylądek naturalnych zapachów, podzielę się tam kilkoma wskazówkami jak wykorzystać kadzidło i mirrę w kompozycjach zapachowych a za kilka dni zajrzyjcie na Zaplątani w Zioła https://www.facebook.com/Zapl%C4%85tani-w-zio%C5%82a-104660265322163 będzie o zastosowaniu biblijnych żywic od strony terapeutycznej.
Monika 

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum