olfaktorie bottanicum

O żywicach słów kilka

08 stycznia 2022
Jako, że za nami święto Trzech Króli pozostaję jeszcze w temacie kadzideł, w poniedziałek na Zaplątanych w Zioła przeczytacie o ich właściwościach zdrowotnych.
 
Żywice prócz zastosowania w perfumiarstwie mają bardzo wiele zastosowań leczniczych, w tym nasze rodzime żywice z drzew iglastych, najbardziej znana to sosnowa, lecz jest też modrzewiowa, świerkowa oraz z jałowca, jako, że jesteśmy na profilu o zapachach o ich leczniczych walorach przeczytacie na Zaplątanych w Zioła
 
Żywice możemy pozyskiwać przez cały rok, lecz zaleca się ich zbieranie zimą, może nie w porze, kiedy jest tęgi mróz bo ciężko jest je zeskrobać.
 
 
Zachęcam Was do zbierania żywic, wystarczy wyjść do lasu, parku czy nawet czasami ogrodu, zaopatrzyć się w nóż oraz słoik i zebrać trochę żywicy. Róbcie to ostrożnie by nie ranić drzewa. Z zebranej żywicy stworzycie szereg naturalnych produktów, od pachnących nalewek, maści, leczniczych nalewek po cudowny surowiec do tworzenia kadzideł.
 
No ale czemu zima jest najlepszą porą do zbierania żywic?
 
Ci z Was, którzy śledzą bottanicum tutaj, ale również na grupie, wiedzą że pasjonują mnie rdzenni mieszkańcy ziemi oraz ich zwyczaje, miałam zaszczyt również uczestniczyć w kursach prowadzonych przez rdzenne społeczności, ludzie tam oprócz potężnego zaplecza naukowego dzielili się prawami swoich przodków. W naszej rodzimej kulturze, kiedy zaczniemy ją zgłębiać również posiądziemy przydane dla nas prawdy tyczące się przyrody, jej cyklów i tego jak były wykorzystywane przez ludzi dawniej.
 
Późną jesienią oraz zimą życiowa siła świata roślin skupia się w korzeniach oraz żywicach. Na wiosnę energia roślin przesuwa się w górę i na zewnątrz, by rośliny i drzewa mogły rosnąć, zasila ich pąki, kwiaty, liście. Rośliny mają swój rytm.
Dlatego poleca się zbieranie żywic zimą
 
A jak już nazbieracie żywicę to łapcie prosty przepis na maść sosnową:
Monika 

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum