olfaktorie bottanicum

Piwonie

30 lipca 2020
Mimo, że piwonie już dawno przekwitły chcę się dzisiaj z Wami podzielić kilkoma ciekawostkami z nimi związanymi.
 
Wczoraj fotografowałam róże, przygotowuję spory wpis o ich zapachu, robiąc notatki natknęłam się na czerwcowy wpis o piwoniach, w moim dotychczasowym harmidrze tak prędko biegnie czas, że już mamy w zanadrzu prawie, że sierpień i mój plan o poście na temat tych pięknych kwiatów umknął, tak więc z lekkim opóźnieniem przedstawiam Wam piwonie
 
Zapach piwonii można uchwycić w pomadzie, etanolu i być może w oleju na ciepło (tego jeszcze nie próbowałam).
Jest wiele odmian piwonii, nie wszystkie pachną przyjemnie, u niektórych wyczuć można rybę, zapach piwonii drzewnych kieruje się w stronę cytryny, większość pachnie mi kwiatowo-zielnym tchnieniem, czasami lekko cierpko.
 
Piwonie w starożytności były uważane za potężny lek, w XVIII wieku stały się narzędziem władzy.
 
Anna Maria Luisa de'Medici zasłynęła w swojej epoce poprzez wytworzenie cudownego proszku z korzenia piwonii. Stworzyła go z czaszki mężczyzny, który umarł ponoć gwałtownie, dodała do niego orientalne perły, białego i czerwonego korala, żółtego bursztynu oraz korzenie i nasiona piwonii. Za pomocą tego cudownego proszku leczyła konwulsje najwyższych państwowych osobistości tworząc cenne sojusze przez co była chroniona Florencja i Wielkie Księstwo Toskanii.
 
 
Zachowało się kilka listów w Państwowym Archiwum we Florencji, które potwierdzają skuteczność jej specyfiku.
W ludowych przekazach wyczytać można iż korzeń noszony na szyi usuwał padającą niemoc i jej zapobiegał, korzeń był też lekarstwem dla opętanych, a kadzenie nim odstraszało złe duchy, zapach poronienie sprowadzał, napar pity leczył pokarm mamek. W języku kwiatów piwonia znaczy gniew.
 
By korzenie moc swą miały winne być zbierane w nocy, kiedy jego nasiona lśnią światłem niesamowitym.
Płeć piwonii jest męska, jej planetą jest słońce a żywiołem ogień.
Kto by się spodziewał iż te piękne kwiaty mają w sobie tyle mocy
Monika 

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum