olfaktorie bottanicum

Wiosenne kwiaty - Magnolie

14 kwietnia 2021
Witamy wiosnę z bottanicum Magnolia
 
Magnolie już zaczynają kwitnąć, uwielbiam je, ich duże, woskowe, mięsiste kwity budzą we mnie podziw. Przepięknie ozdabiają chodniki na blokowiskach i majestatycznie się prezentują w ogrodach. Wokoło mnie jest ich sporo, w tym roku jeszcze baczniej się im przyglądam, ich kolorom, zapachom i odmianom.
 
Jeszcze nie wiem jaką posadzę u siebie w ogrodzie, ale na pewno zagości, chcę wybrać odmianę pachnącą i stosunkowo niską oraz wytrzymującą polskie zimy, nie mam za wiele miejsca, a jest w czym wybierać, gatunków magnolii jest ponad 200.
 
Nazwa magnolia pochodzi od francuskiego botanika Pierre Magnola, twórcy obecnego schematu klasyfikacji botanicznej.
 
Magnolia jest jedną z najstarszych roślin kwitnących na ziemi, była ona już w czasach dinozaurów. Nie było wtedy jeszcze pszczół poza chrząszczami, które są trzykrotnie starsze od magnolii, pozyskiwały one bogaty w biało pyłek magnolii, co czynią do dzisiaj.
 
Magnolia ma dużą symbolikę w Japonii oraz Chinach gdzie często można ją spotkać w malarstwie, symbolizują piękno i delikatność.
W czasach wiktoriańskich kochankowie wysyłali sobie wiadomości poprzez kwiaty, magnolie oznaczały szlachetność i godność.
Magnolie różnią się między sobą zapachami, a niektóre gatunki nie pachną wcale.
 
Niektóre odmiany pachną kwiatowo-owocowo z cytrusową świeżością a inne mogą nawet przypominać zapach aldehydowy, tłustą skórę.
Poucher opisuje zapach magnolii tak: „zapach w większości gatunków magnolii jest egzotyczny, przypomina zapach ylang-lilia, trochę goździków z górną nutą cytryny”.
 
W perfumiarstwie często jest wykorzystywany olejek eteryczny oraz absolut z białej magnolii (Michelia Alba).
 
Do kompozycji perfum stosuje się również Michelie Wonną czyli Magnolię Champca potocznie nazywaną drzewem radości. Zapach jej kwiatów jest zaliczany do wielkiej piątki w perfumiarstwie obok róży, jaśminu, lotosu i drzewa sandałowego.
 
Znacie zapach magnolii? Macie je w ogrodach? W tym roku wąchamy je namiętnie i porównujemy zapachy między gatunkami
Monika 

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum