olfaktorie bottanicum

Wystawa INTERIOR

12 maja 2022
Bardzo przyjemne zakończenie dnia
 
 
Dzisiaj w Katowicach w BWA odbył się wernisaż wystawy INTERIOR, zaciekawił mnie temat, sama wystawa… świetna!!! bliska mi, piękne prace, ma dużo oddechu… jeśli lubicie nawiązania do wsi, przyrody i historii obutych w sztukę, zajrzyjcie.
Miałam przyjemność wykonać kadzidło dla Ali Savashevich, które wręczyłam na wystawie, uradowana jestem bardzo, że poszło w świat, a kadzidło to jest dla mnie wyjątkowe, bo tworzyłam go ze specjalną intencją, jest w nim wiele ekstraktów wykonanych przeze mnie, nie spodziewałam się że spotka się z tak dobrym odbiorem.
 
 
Chciałabym również polecić Wam stronę Ali, bo tworzy rzeczy niesamowite i dotyka bardzo ważnych tematów, zobaczcie: https://alasavashevich.wordpress.com/...
a tutaj bardzo dobry wywiad, dziewczyny czytajcie: https://www.wysokieobcasy.pl/.../7,53662,28359392,z...
 
 
INTERIOR
Podobno nic tak nie leczy melancholii jak przeglądanie atlasów, działające jak uzdrawiający substytut podróżowania. Te pozbawione fizycznych trudów wędrówki w wyobraźni kończą się zwykle w interiorze, na ziemiach niczyich, których status pozbawiony językowych dookreśleń jest niepewny i mglisty. Wpisane w widmową kartografię zagubienie i dezorientacja wymuszają pracę z pamięcią jako rodzaj terapii prowadzonej przez przywołanie opowieści, które uległy wyparciu lub przemieszczeniu. Kierują w stronę pytań: w jaki sposób konstruowane są mapy i archiwa, kogo pozbawiają widoczności i głosu, co zostaje przemilczane i wykluczone? Co można znaleźć na marginesach oficjalnej geografii i historii, na grząskim obszarze zabobonu, fikcji, afektu?
 
 
Prace na wystawie „Interior” krążą wokół dwóch osi wyrastających z wyobrażeń o polskiej wsi. Pierwsza to mistyfikacje etnograficzne inspirowane wierzeniami ludowymi, pasożytujące na rocznym rytmie pracy i związanych z nim rytuałach agrarnych, fantazje o scaleniu z ziemią, sny o byciu wchłoniętym przez przyrodę. Druga bazuje na potrzebie zmierzenia się z nieprzepracowanym dziedzictwem pańszczyzny. W kontrze do obrazów wynurzających się z opisów etnografów, gdzie procentowo aż 84 procent analiz poświęcone było czasowi wolnemu, jakby polski lud głównie pląsał i świętował, de-konstruuje fantazmat sielankowej wsi. Wydobywa na światło dzienne wątki związane z wielowiekowym wykorzystywaniem chłopstwa, jako niemej warstwy społecznej, która nie pozostawiła wielu świadectw swojej krzywdy i strachu.
Monika
 
 
 
 
 

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum