Według organizacji Botanic Gardens Conservation International (BGCI) co 3 drzewo na terenach zadrzewionych oraz lasach na naszej planecie jest zagrożone wyginięciem.
Obecnie jest zagrożonych ponad 17500 tysiąca gatunków dzikich drzew.
Przyczynia się do tego również przemysł zajmujący się produkcją olejków eterycznych, szczególnie ogromne korporacje mają na to wpływ oraz nikła świadomość ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy ile drzew jest zagrożonych oraz ile i jakie gatunki są na czerwonych listach gatunków krytycznie zagrożonych.
W ciągu 300 lat leśne obszary na naszej planecie zmniejszyły się o 40%, 29 krajów bezpowrotnie utraciło ponad 90% pokrywy leśnej.
Niedawne badania wskazują na duże powiązanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych poprzez nadmierne eksploatowanie oraz wycinanie lasów, tyczy się to szczególnie terenów tropikalnych oraz stref umiarkowanych. Lasy mają zachwiany ekosystem co wpływa między innymi na możliwość regeneracji gleby, ryzyko chorób początkowo dotyczy miejscowej ludności po czym rozprzestrzenia się dalej.
Badanie, które zostało opublikowane w Frontiers in Veterinary Science, jest pierwszym dotyczącym związku między utratą pokrywy leśnej a wybuchami chorób na całym świecie. Obejmowało ono 26 lat badań. Zapoczątkowane było w 1990 a ukończone zostało w 2016 roku.
Odkryto mechanizmy odpowiedzialne za wybuchy epidemii spowodowane naruszeniem środowiska leśnego, naukowcy wyjaśniają; “zdrowy, bioróżnorodny las ma środki do kontrolowania wirusów, kiedy pojawiają się choroby szereg siedlisk oraz wyspecjalizowanych drapieżników radzi sobie z nimi”.
Jednak, kiedy lasy zaczynają być wycinane i nadmiernie eksploatowane lub zasiewane innymi gatunkami zostaje poważnie naruszona ich regulacja ekologiczna lub jest całkowicie utracona, co jest doskonałym podłożem dla patogenów, komarów oraz szczurów, które rozprzestrzeniają choroby.
Naukowcy alarmują, każdy gatunek drzewa spełnia ważną ekologiczną rolę w przyrodzie, a przyroda to również my ludzie. By świat był zdrowy potrzebujemy różnorodności różnych gatunków drzew.
Co mają wspólnego z tym olejki eteryczne? opowiem już Wam za kilka dni w drugim odcinku (nie)Etyczne zapachy a tym, którzy przegapili pierwszy odcinek zapraszam do jego wysłuchania, opowiadam tam dlaczego nie powinniśmy poddawać się modzie na palenie białej szałwii oraz palo santo.
Monika