olfaktorie bottanicum

Zapachy dzikich roślin

20 lipca 2020
Rozejrzyjcie się wokoło, wszędzie pełno ziół, u Was w ogródkach również jest ich chmara, i u mnie również, nie mam dużego ogrodu, ale zostawiłam dziką część na której swobodnie rosną i mnie radują każdego dnia, dają mi swoje zdrowotne korzyści, kulinarne i oczywiście zapachowe
 
W średniowieczu na szeroką skalę stosowano pachnące zioła, aby łagodzić przykre zapachy epoki.
Powszechnie była używana lawenda oraz rozmaryn by łagodzić wilgotne zapachy stęchlizny.
 
Tatarakiem oraz marzanką pospolitą posypywano nieświeże podłogi, rośliny te były ulubionymi Elżbiety I, gościły one na jej pałacowych podłogach praktycznie cały czas.
 
Rumianek, hyzop, lawenda i szałwia były bardzo popularne na podłogach szlachty i kościołów przez to iż uwalniały swój zapach podczas deptania. Palono też w kościołach liście laurowe, ich zapach dezynfekował powietrze.
 
W skromnych domach spalano nard oraz pachnące drzewa jabłkowe.
 
Aromatyczne kwiaty i gałązki ziołowe były pakowane w małe woreczki, ich zapach miał chronić przed chorobami. Zioła takie jak rozmaryn, piołun, dziurawiec, bielica i ruta były traktowane z ogromnym szacunkiem, sadzono je przy drzwiach i zawieszano w oknach, głęboko wierzono w ich nadprzyrodzoną moc, odpychały również złe duchy.
 
Wiązki suszonych ziół oraz aromatyczne proszki były używane do perfumowania rzeczy w domu, ubrań, mebli, pościeli, pomagały również trzymać ćmy oraz niechciane owady z daleka.
 
William Lawson, autor książki Garden Countrie Housewife's Garden promował, aby w ogrodach było miejsce dla ozdobnych kwiatów tzw. ogrodów kwiatowych ale i żeby był ogród kuchenny z ziołami oraz ogród leczniczy, można to wyczytać w książce z 1617 roku, jego schemat z powodzeniem można wykorzystać dzisiaj. Ogrodowy układ Lawsona to mieszanie się warzyw z ziołami oraz kwiatami ozdobnymi.
Monika 

Monika Opieka

Wszystkie teksty, rysunki, zdjęcia oraz wszystkie inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka.Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez pisemnej zgody olfaktoriebottanicum.pl Monika Opieka jest zabronione.

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

bottanicum@gmail.com

olfaktorie bottanicum