15 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Sztuki.
“𝗦𝘇𝘁𝘂𝗸𝗮 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗸𝗿𝗼́𝗹𝗼𝘄𝗮̨ 𝘄𝘀𝘇𝘆𝘀𝘁𝗸𝗶𝗰𝗵 𝗻𝗮𝘂𝗸 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗸𝗮𝘇𝘂𝗷𝗮̨𝗰𝘆𝗰𝗵 𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇𝗲̨ 𝘄𝘀𝘇𝘆𝘀𝘁𝗸𝗶𝗺 𝗽𝗼𝗸𝗼𝗹𝗲𝗻𝗶𝗼𝗺 𝘀́𝘄𝗶𝗮𝘁𝗮.”
𝗟𝗲𝗼𝗻𝗮𝗿𝗱𝗼 𝗱𝗮 𝗩𝗶𝗻𝗰𝗶
Odkąd istnieje ludzkie życie na ziemi odtąd istnieje sztuka, człowiek i sztuka to nierozłączna para.
Sztuka odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka, jest wszędzie, dostrzeżemy ją w bilbordach na przystankach i miastach, czasami w reklamach, w parku, lesie, górach, w domach, w ubiorze, wszędzie.
Sztuka wyzwala nasze emocje, wszystkie, pomaga osadzić się w rzeczywistości lub od niej odetchnąć.
W społeczeństwach na przestrzeni wieków sztuka jest uniwersalnym sposobem wyrażania siebie i dzielenia się uczuciami ze światem. Sztuka jest ważną drogą łączenia się z innymi i sobą samym, poprzez twórcze działania dotykamy duszy, czegoś wyjątkowego, czystego i pięknego.
Ludzką naturą jest podziwianie piękna, które nas otacza.
Definicja sztuki jest bardzo pojemna, szeroko rozumiana, można ją wyrazić za pomocą dowolnego przedmiotu, wszystko zależy od wyobraźni i przekazu artysty, może się przejawiać w muzyce, literaturze, malarstwie, przedmiotach codziennego użytku, filmach, zapachach, technologiach i wielu innych.
Może być abstrakcyjna, naturalistyczna, realistyczna, konceptualna i inspirująca, może również przerażać i budzić obrzydzenie.
Sztuka odgrywa bardzo ważną rolę terapeutyczną, pracuje się już z małymi dziećmi, które za pomocą działań twórczych opowiadają o swoich emocjach, bo za jej pomocą można wyrażać wszystkie emocje od smutku, rozpaczy do radości i euforii.
Tworzenie wzmaga w ludziach poczucie szczęścia i wartości, daje wiele satysfakcji i przywołuje pozytywne myślenie, często działania artystyczne wyciągają ludzi z trudnych momentów życiowych. Doświadczanie piękna w różnych postaciach redukuje stres i pomaga w relaksie, sztuka pomaga również w poznawaniu zmysłowego świata.
Mając kontakt ze sztuką udowodniono, że ludzie szybciej wracają do zdrowia po doświadczeniu traumy i ciężkich chorób.
Sztuka zapachu jest nieodłącznym elementem naszego życia, większość ludzi nie zwraca uwagi na zmysł węchu i kompletnie nie traktuje zapachów w kategorii sztuki. Zapachy wpływają na nasz nastrój, emocje, zabierają nas w podróż w przeszłość mogą być wehikułem czasu, zapachy nadają bardzo intymnych doświadczeń, włączając je w przestrzenie artystyczne pokazują inny ich wymiar i spojrzenie, dosłownie celebrujemy działa dogłębnie i bardzo osobiście, artysta nie jest w stanie przewidzieć reakcji widza, wąchacza i to jest fascynujące
Rozejrzyj się wokoło, zajrzyj do galerii sztuki, muzeów, porozglądaj się wokół siebie.
Rozluźnij się, odpuść wewnętrznego krytyka i zacznij tworzyć, obudź w sobie dziecięcą ciekawość, baw się strukturami, zapachami, kolorami, wszystkim na co masz ochotę, bierz przykład z dzieci.
Ja dzisiaj się bawię zapachami i fotografiami, łączę je ze sobą to mnie dobrze nastraja na weekend a żeby poczuć dziecięcą.
“𝗨𝗽𝗿𝗮𝘄𝗶𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘀𝘇𝘁𝘂𝗸𝗶, 𝗯𝗲𝘇 𝘄𝘇𝗴𝗹𝗲̨𝗱𝘂 𝗻𝗮 𝘁𝗼, 𝗰𝘇𝘆 𝗿𝗼𝗯𝗶𝗺𝘆 𝘁𝗼 𝗱𝗼𝗯𝗿𝘇𝗲, 𝗰𝘇𝘆 𝘇́𝗹𝗲, 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝘀𝗽𝗼𝘀𝗼𝗯𝗲𝗺 𝗻𝗮 𝘄𝘇𝗿𝗼𝘀𝘁 𝗱𝘂𝘀𝘇𝘆. 𝗪𝗶𝗲̨𝗰 𝗱𝘇𝗶𝗮ł𝗮𝗷.”
𝗞𝘂𝗿𝘁 𝗩𝗼𝗻𝗻𝗲𝗴𝘂𝘁
A wy co tworzycie aktualnie? podsyłacie swoje dzieła w komentarzach, blogi i strony, inspirujmy się wzajemnie i czerpmy ze swoich wewnętrznych światów
Monika